Mumlama Batik - Yazma Atölyesi

Atıf Atalayer, Anadolu'daki tarih öncesi ve tarihsel kültürlerini temel sanatçıl araştırma konusu alarak; dünyaca bilinen Batik (kapatarak kumaş boyama, desenlendirme el sanatı) ve Yazma (el baskısı) tekniklerini diğer kumaş desenlendirme teknikleri ile birleştirerek uygulayan bir tekstil tasarımcısıdır.

1972 yılından beri 40 yıllık batik-yazma deneyimlerini, Güzel Sanatlar Eğitimi alan ögrenciler, mezunlar ve kumaş boyama tekniklerine özel merakı olan, tüm tasarımcı adayları ile paylaşmaktadır. Ayrıca değişik kurum ve kuruluşlarda batik – yazma atölyeleri oluşturarak uygulamalı dersler vermektedir. Bu uygulamalara örnek olarak; Sarıyer Güzel Sanatlar Lisesi (1996), Kadıköy Belediyesi-Inönü Mahallesi Meslek Kursu ( 2006-2009), Anadolu Üniversitesi ( 2008-2013), Arel Üniversitesi (2010- 2011), Kadın emeğini değerlendirme derneği, iş edindirme kursu, Kars Kader (2010) batik atölyesi kuruluşları sayılabilir.

Ayrıca yurt dışında Türkmenistan, Pakistan, Çin, Umman ve yurt içinde İstanbul, Ankara, Urfa, Mardin, Aydın, Efes, Denizli'de fuar ve el sanatları festivallerine katılarak atölye çalışmaları gerçekleştirmiştir.

MUMLAMA KALEM (TJANTING) YAPIMI

Bu kalemler Atalayer tarafından tasarlanıp üretilmektedir. Özellikle pompalı mumlama kalemleri çok kullanışlı olup uçları tıkandığında, pompa mekanizması sayesinde tıkanıklık temizlenir, mumlamaya büyük hız, düzgünlük ve kolaylık sağlanır. Mumlama fırça kalemleri (brush tjanting) ile büyük yüzeyler kısa zamanda ve düzgün bir şekilde mumlanır. İnce ve kalın çeşitleri vardır. Ayrıca pergel mumlama kalemleriyle dairesel çizimleri mumlamada kolaylık ve düzgünlük sağlanır.

Bakır levhadan parça kesimi

Çelik kalıpta konik kalem kabının şekillendirilmesi

Pompalı Mumlama Kalem Çeşitleri

Mumlama Kalemi (Tjanting) ile mumlama

 

MUMLAMA KALIP (TJAP) YAPIMI

Mumlama kalıpları (tjaps) seri üretim için atölyenin en önemli gereçleridir. Atölyedeki kalıplar; Ana kalıpları, çizgi kalıplar ve tamamlayıcı köse kalıpları olarak 3 grupta toplanırlar. Mumlama kalıpları 1 mm'den, 0.50-0.30-0.20 mm incelikte ve 2.4 mm genişlikteki, bakır şeritler el aletleriyle şekillendirilerek 1200 santigrat derece gümüş oksijen kaynağı ile birleştirilip, kalıp haline getirilir. 3 mm kalınlıktaki bakır çubuk zemin üzerine kaynatılır. Sökülüp takılan (demonte), tahta özel tutamaç takılıp, bakır kalıbın baskı yapılan yüzü taş zımparada düzlenerek (ileri geri sürtülerek) mum baskıya hazır hale getirilir.

Mumlama Kalıp için bakır levhadan şerit kesimi

Bakır şeritlerin şekillendirilip gümüş kaynağı ile sabitlenmesi

Mumlama Kalıbının Çintemani isimli bakır çubuklara kaynatılması

Mumlama Kalıba sökülür-takılır ahşap tutamacın takılması

Mumlama kalıplarının konuları, Anadolu tanrıçaları, inanç ve yaşam kültürlerinden - Neolotik dönem (M.Ö. 10.000-6.000) bilhassa Konya Çatalhöyük, Alisar, Canhasan, Göbeklitepe v.b.) Tunç devri (M.Ö. 6.000-3.000) Hitit kültürü, Horoz tepe, Kültepe, İvriz bulgularından; Asur, Truva, Lidya, Urartu, Bizans kültürü ve çoğunlukla %70 Selçuklu, Osmanlı kültürlerinden - kaynaklanmaktadır.

Mumlama Kalıp Çeşitleri - Anadolu Kültürü

Mumlama Kalıp Çeşitleri - İstanbul

Mumlama kalıbın düzenli basılarak desen şeklini alması

YAZMA KALIP YAPIMI

Anadolu'da yazma kalıpları genelde ağaçtan (ıhlamur) oyularak yapılmaktadır. Atölyede ise metal yazma kalıpları bakır ve rövetman ile (sert dişçi alçısı) yapılır. Metal yazma kalıplar ile 0.2 mm incelikte desen çizgilerini basmak mümkün olmaktadır. Türkiye'de metal yazma kalıpları yapan ve kullanan tek atölyedir. Yazma kalıpları da mumlama kalıplarında olduğu gibi Anadolu kültürlerinden kaynaklanan bir motif anlayışı ile yapılmıştır.

Atıf Atalayer'in yapıp kullandığı metal yazma kalıpları.

Atıf Atalayer'in yapıp kullandığı metal yazma kalıplarıyla baskı.

GEÇİŞLİ (DEGRADE) EL BOYAMALARI

İpek pareoların geçişli serbest boyanması (180x115 cm).

İpek fular geçişli (degrade) boyama (120x25 cm).

Kars - KADER, İpek fular, geçişli boyama (160x35 cm).

İpek parça kumaş, geçişli boyama (180x90 cm).

 

BOYA VE MUM SÖKÜM

Soğuk suda fazla boyaları atma, kaynar suda mumları sökme, mum ve fazla boyaları sökülmüş kumaşları durulama, ütü ve ambalaj işlemleri.

 

IKLI KUMAŞ BOYA RESİM TEKNİĞİ

Daha çok mumlama batik ve yazma tekniklerinin karışımından oluşmaktadır. Bu teknik kullanılarak portreler ve duvar panoları olarak "kumaş resimleri" yapılmıştır. Bu resimler, vitray çalışmalarında yapılan resimler gibi (renkli cam resim sanatı) kumaş iki cam arasına konulduğunda resimlerin arkasından gelen ışığın parıltısıyla şekiller ve renkler canlanarak derinleşmekte, şeffaflaşmakta, üçüncü boyutlar oluşarak izleyenlere çok değişik görsel etkiler sunmaktadır. Bu görsel şölen içinde izleyici resmin içine girerek adeta onunla bütünleşir. Varoluş ile yok oluşun ışıkla yolculuğunda, insan bir daha yeniden doğar.

"Sarayda sünnet düğünü", Nakkaş Osman. Uyarlama: Atıf Atalayer (200x115 cm).

"Sarayda eğlence", 1. Ahmet albümünden uyarlama: Atıf Atalayer - 1977 (160x130 cm).

"Serapsu Otel bahçesinde eğlence", Nakkaş Osman. Uyarlama: Atıf Atalayer, 1995 (200x115 cm).

İşte bu "IŞIKLI KUMAŞ BOYA RESİM TEKNİĞİDİR". Bu teknikte özel boyama fırçaları ile ışık-gölgelere dikkat edilerek, renk geçisleri yapılır, suluboya resim etkisi veren açıktan koyuya doğru boyanır. Atalayer'in bu teknikle ürettiği 180 x 140 cm -220 x 150 cm boyutlarindaki, tarihsel minyatürlerden kaynaklanan tablo ve portre ve duvar panoları birçok konaklama tesisi, iş merkezi ve restoranlarda bulunmaktadır (Istanbul Gümüşsuyu halı fabrikası - 1978, Alanya Serapsu Hotel -1996, İstanbul Konyalım Restoran -2008 gibi).

Gelişen turizmin beklentileri sonucunda; seri mumlama batik üretiminin hedefi kültür turizmi ve ülke tanıtımı amaçlı olmuştur. Anadolu kültürlerini çağdaş bir tekstil tasarımcı bakışı ile sentezleyen Atalayer, ürettiği mumlama kalıplarıyla, seri üretim yaparak nitelikli hatıra eşya ve hediyelik tekstiller üretmektedir.

Atıf Atalayer Mumlama Batik ve Yazma Atölyesi'nde, gezginlerin ülkeden ayrılırken yanlarında ve üzerlerinde kolaylıkla götürebilecekleri; az yer tutan kültürel kimlikli, özgün anı eşyaları (bandana, fular, eşarp, kravat, elbise, parça kumaş, pareolar, masa örtüleri, duvar panoları) tasarlamaktadır. Özgün tasarımlar aracılığıyla, ülkeyi ziyaret eden kişilerin geleneksel el sanatlarımızla bağ kurması, böylece ülke tanıtımına katkıda bulunmak ve geleneğin yaşatılmasının sağlanması amaçlanmaktadır.

 

 

Atıf Atalayer

#

MUMLAMA BATİK - YAZMA ATÖLYESİ:

Çınar Mahallesi Akalın Sokak Dilekli Kardeşler Apartmanı No:5 D: 1 Küçükyalı Maltepe İSTANBUL

T. 0216 489 40 30

GSM. 0505 656 42 28

atif@atalayer.com